Stefan Rybiński – doktór z Adamowa

 

Jak donosiło czasopismo Świat z 1912 roku – doktor Stefan Rybiński z Adamowa obchodził w tym roku 25-lecie „pracy uciążliwej, mozolnej walki z ciemnotą i zabobonami ludu”

Stefan Rybiński urodził się w 1862 roku w Złotym Potoku,w powiecie częstochowskim, w Guberni Piotrkowskiej. Był synem Jana i Idy Rybińskich.
W 1887 roku uzyskał dyplom lekarza.

 

W tym samym roku przyjechał do Adamowa, gdzie otworzył swoją praktykę. Zajmował się chorobami wewnętrznymi. 
W 1894 roku doktór Rybiński stanął przed niezwykle ciężkim zadaniem – musiał zmierzyć się z panującą w Królestwie Polskim, w tym także w Adamowie i okolicy, epidemią cholery.

Oczywiście nie sposób dziś określić ilu pacjentów doktora zmarło na  tą ciężką chorobę zakaźną, jednak można się domyślić, że walka z nią, a także z wierzeniami ludu była niezwykle trudna. Podczas poprzednich epidemii cholery lekarze zdążyli poznać ją na tyle, że wiedzieli w jaki sposób chorzy zakażają się od siebie. Znali drogę rozprzestrzeniania się zarazy. Zwracali szczególną uwagę na czystość i higienę, oraz na sposób przyrządzania posiłków. Nie znaleźli jednak w pełni skutecznego leku. W chorobie zalecali stosowanie opium, morfiny a także kalomelu (chlorku rtęci). W stosunkowo niewielkiej parafii zmarło w 1894 roku aż 126 osób, podczas gdy średnia ilość zgonów w latach przed epidemią i po niej wynosiła 64. 

W 1900 roku 40-to letni kawaler Stefan Rybiński ożenił się z Jadwigą Boczkowską. Jej rodzicami byli Władysław i Maria z Kotarbińskich. Rybińscy mieli dwoje dzieci – syna Stefana, który zmarł w dzieciństwie i córkę Marię.

 

Podpis doktora Stefana Rybińskiego na akcie ślubu

 

Doktór Rybiński znany był ze swojego poświęcenia i bezinteresowności w leczeniu chorych. Specjalne podziękowania składał mu w Kurierze Warszawskim w 1890 roku zarząd III szwalni.

Oprócz leczenia zajmował się także sprawami społecznymi, ważnymi dla mieszkańców. M.in. był pierwszym prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej w Adamowie oraz członkiem miejscowej Kasy Stefczyka. Został wybrany na pierwszego prezesa Stowarzyszenia Oświatowego „Wiedza” w Adamowie, powstałego we wrześniu 1916 roku. Towarzystwo posiadało swoją bibliotekę, organizowało odczyty, przedstawienia, prowadziło ochronkę.
Doktor Rybiński pisał  do Gazety Świątecznej, prenumerował też inną prasę, jak np. Księgę Uciechy i Pożytku.

Gazeta Świąteczna nr 671/1893

 

Doktor Stefan Rybiński zmarł 17 lipca 1925 roku w Adamowie, gdzie został pochowany.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.