Dobra ziemskie Zastawie na przełomie XVIII i XIX wieku.
Właścicielami Zastawia w XVIII wieku byli Józef i Helena z Okęckich Stoińscy. Po ich śmierci na początku XIX wieku ich dobra, zarówno nieruchomości jak i ruchomości, zostały podzielone na cztery części. 15 maja 1805 roku dokonano spisania aktu notarialnego i opisano szczegółowo schedy dla spadkobierców.
Po Stoińskich dziedziczyły córki – Antonina Kłopocka, Elżbieta Gogolewska i Konstancja Witkowska. Czwarta część przypadała na dzieci czwartej, zmarłej już, córki – Angeli Szymakowskiej. Reprezentował je ojciec – Ludwik.
Szczegółowy opis obrazowo pokazuje wygląd zastawskiego dworu i zabudowań dworskich. Na podstawie wymienionych ruchomości można też wyobrazić sobie samo wnętrze głównej siedziby rodu.
I SCHEDA
Pierwsza część spadku przypadała na Antoninę Kłopocką.
Otrzymała ona stodołę o dwóch klepiskach, lamus i spichlerzyk, które znajdowały się w innej części spadku, ale w ciągu roku miały być przeniesione. Przypadała tu też karczma pod Lipniakiem, bez wjazdu, z obórką osobną. W tej zdezelowanej karczmie arendował Żyd.
Kłopocka otrzymała też ponad 72 morgi pola ornego, 8 mórg krzaków, łąki grądowe i lasy. O rozległości pól i łąk i ich oddaleniu od samego Zastawia świadczą szczegółowe opisy – pole pod Chrustami od drogi stoczkowskiej, pole od drogi stoczkowskiej ku granicy gozdowskiej,pole po drugiej stronie drogi stoczkowskiej ciągnące się ku granicy zdziarskiej, pola w Ryczyskach nad drogą do Siedlec…
Należały też do niej cztery chałupy z ich mieszkańcami – Kazimierzem Sośniakiem, Sebą Sośniakiem,Maciejem Ciukiem z rodzinami, Szczepanem Sośniakiem, Józefem Sośniakiem, Agatą Rusinową, Grzegorzem Rusiniakiem,Mateuszem Prochem i Janem Prochem.
II SCHEDA
Ta część spadku przypadała na najstarszą córkę Stoińskich – Elżbietę Gogolewską. Po jej śmierci prawa do spadku nabył jej szwagier – Ignacy Witkowski i to właśnie on, po wydzieleniu innych części został właścicielem budynku mieszkalnego z jednej strony, izby i alkierza z drugiej, izby czeladnej i spiżarni, chlewika z drzewa tartego, stajni dla koni z drzewa bitego, starej stajni, wozowni i obory pod jednym dachem i małej stodoły. Należały tu też cztery chałupy oraz chłopi z powinnościami – Józef Żmijewski, stary Jakub Szcześniak i Błażej Przybysz z rodzinami.
Witkowskiemu przypadało też 70 mórg pól i 24 morgi łąk, oraz lasy, krzaki i zarośla.
III SCHEDA
Trzecią część spadku otrzymali dzieci Angeli Szymakowskiej reprezentowanej przez jej męża Ludwika.
Przypadł im w udziale duży dwór mieszkalny z gankiem, mający trzy izby, kuchnia naprzeciwko dworu z jedną izbą, piwnica i chlewik przy kuchni, spichlerz, stodółka stara, obory, karczma i browar oraz trzy chałupy wraz z mieszkańcami i ich daninami i powinnościami względem dworu – Jakubem Szcześniakiem, Maciejem Szlązakiem i Maciejem Ciukowiczem z Wólki Zastawskiej z rodzinami.
Do tej części spadku należały też pola, łąki, lasy i zarośla, m.in łąki zwane Załawiec (nazwa funkcjonuje do dziś).
IV SCHEDA
Została ona wybrana jako pierwsza przez Konstancję Witkowską. Składała się ona z Wólki Zastawskiej, która należała do Antoniny Kłopockiej i na pewnej sumie była od dawna poddana Stoińskim. Niedawno spalił się tu dwór ze stodołą i pozostała tylko obora, dlatego też z innych części spadku miała być wydzielona odpowiednia kwota na pobudowanie brakujących budynków. Należały tu też trzy chałupy z Szymonem Kowalczykiem, Józefem Ciachem i Stanisławem Ciachowiczem wraz z rodzinami.
Ponad 470 mórg pól, krzaków i lasów rozciągały się we wszystkich kierunkach wokół Wólki i Zastawia – m.in pole dworskie pozastodole zwane od Żdżaru ciągnące się, łąka od granicy celińskiej, łąka przy granicy żdżarskiej w końcu lasu Jarząbek leżąca, pole Jarząbek, jeziorko czyli błotko nieużyteczne w końcu granicy Dąbia, łąki z wodą na granicy Celin od Zastawia oderwane zwane gołe łąki, las zwany bor wielki wydzialony od dóbr kameralnych Jagodnego i Zdzaru.
W masie spadkowej znalazły się nie tylko nieruchomości ale też ruchomości, zwierzęta, meble a nawet przedmioty osobiste Józefa i Heleny Stoińskich.
I tak podziałowi spadkobiercy otrzymali do podziału 2 konie, 6 krów, 5 świń, 3 cielęta, 13 owiec, a także żyto, pszenicę, jęczmień, tatarkę, rzepak, w korcach lub garncach.
Niezwykle ciekawie przedstawia się spis przedmiotów codziennego użytku i przedmiotów osobistych należących do dawnych właścicieli Zastawia. Na jego podstawie możemy sobie wyobrazić jak wyglądało życie codzienne jednych z bogatszych ludzi na podłukowskiej wsi przełomu XVIII i XIX wieku. Wiemy jak się ubierali, jak spożywali jedzenie, jak wyglądało wnętrze dworu…
Niektóre z ruchomości w schedzie po Stoińskich:
- z miedzi
- rondelek miedziany, misa obręczona, stolnica,
- miednica do umywania
- kociołek do piwa
- z cyny
- łyżki, talerze, butelki
- kubek, lichtarz, szczypce do świec
- półmiski, salaterki
- odzież i pościel
- salopa na wacie, stare koszule, fartuchy, używany obrusek, stare prześcieradła, pończochy, stara pierzyna
- suknia, stara salopa, cztery stare koszule, fartuchy, chustka muślinowa, stare prześcieradła, pończochy męskie
- suknia atłasowa szara
- salopa atłasowa czarna
- stare koszule
- pikowana kołdra
- czepki
- spódnice
- chustki jedwabne
- szlafrok
- dwie pary trzewików skórzanych
- obrazy
- portret króla Poniatowskiego
- portret Karczewskiego
- portret Grabianki
- portret Niszczyckiej
- portret Opackiej
- meble
- szafa z drzwiczkami, skrzynia z zawiasami
- stara kanapa płócienna
- stolik olszowy
- komoda z trzema szufladami
- kuferek skórą obity
- cztery łóżka
- stolik suknem obity
- inne
- szkaplerz po Józefie Stoińskim
- dzbanuszek do kawy kamienny
- talerz fajansowy
- kowadło
- kleszcze kowalskie
- kulbak ze strzemionami, puszorki,
- zegar ścienny
Dodaj komentarz