II wojna światowa – Wola Gułowska

798px-Bitwa_kock_1939_1

W czasie II Wojny Światowej na terenie Ziemi Łukowskiej działała Samodzielna Grupa Operacyjna „Polesie” gen. Kleeberga.
Tu, pod Wolą Gułowską i Kockiem rozegrała się ostatnia bitwa września 1939 roku.


Po ataku Armii Czerwonej na Polskę we wrześniu 1939 r. nieliczne oddziały polskie broniące wschodniej granicy wycofywały się na zachód. Z żołnierzy cofających się wzdłuż Prypeci gen. Franciszek Kleeberg zdołał utworzyć Samodzielną Grupę Operacyjną „Polesie”, która walcząc z Sowietami przekroczyła Bug. Generał Kleeberg szedł na pomoc oblężonej Warszawie, a gdy stolica padła, postanowił zdobyć składy wojskowe pod Dęblinem. Chciał zaopatrzyć swoich żołnierzy w amunicję i medykamenty, by kontynuować walkę. Od 2 października żołnierze SGO „Polesie” jako ostatni stawiali opór najeźdźcom. Ich czterodniowe zmagania przeszły do historii jako bitwa pod Kockiem. 4 i 5 października walczono zaciekle o Wolę Gułowską, a zwłaszcza o cmentarz i okolice kościoła. Żołnierze niemieckiej 13. dywizji piechoty zmotoryzowanej musieli ustąpić przed niezwykłą determinacją Polaków. Wieczorem 5 października Wola Gułowska znów była w polskich rękach. Niestety, wobec niemal całkowitego wyczerpania amunicji, braku środków opatrunkowych i beznadziejnej sytuacji w kraju, gen. Kleeberg zdecydował się następnego dnia rano na kapitulację.

W Woli Gułowskiej znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Patronki Żołnierzy Wrzesnia 1939.
W przedsionku kościoła umieszczono tablice upamiętniające m.in. SGO Operacyjną Polesie i gen.Kleeberga, Ułanów Grochowskich z 2 Pułku, 10 Pułk Ułanów Litewskich, 3 Pułk Strzelców Konnych im. hetmana Czarnieckiego,10 Pułk Ułanów Zasławskich, Józefa Balla ps „Wilk”, 3 Pułk Szwoleżerów Mazowieckich, Żołnierzy Batalionów Górniczych.

W ołtarzu znajduje się obraz nieznanego artysty, namalowany na desce lipowej o wymiarach 85 x 122 cm, pochodzi z XV w. Przedstawia Madonnę ujętą w półpostaci z Dzieciątkiem Jezus na lewym ręku. Maryja ubrana jest w ciemnoczerwoną szatę. Całą postać okrywa niebiesko-zielony płaszcz ze złotą bordiurą. Najświętsza Panna w prawej ręce trzyma jabłko. Dzieciątko ubrane jest w brązową suknię. Prawą dłoń unosi ono w geście błogosławieństwa, twarzyczką zwrócone jest ku Matce.

Według starej tradycji obraz został znaleziony w XVII w. przez chłopa ze wsi Przytoczno. Przypuszcza się, że święty wizerunek był ofiarą profanacji dokonanej przez kalwinów we wsi Łysobyki (dziś Jeziorzany), gdyż tam go znaleziono. Znalazca oddał obraz do pobliskiej kaplicy w Woli Gułowskiej.

W podziemiach kościołą znajduje się źródełko.

Prawie naprzeciwko kościołą znajduje się Muzeum- Pomnik Czynu Zbrojnego Kleeberczyków. Wystawę zmodernizowano w 2014 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.