Tajemnice cmentarzy – Okrzeja

okrzeja

Cmentarz w Okrzei pochodzi, jak większość cmentarzy na ziemi łukowskiej z XIX wieku. Zostali tu pochowani członkowie rodzin szlecheckich z sąsiednich wsi należących do parafii Okrzeja, w tym matka noblisty Henryka Sienkiewicza Stefanii z Cieciszowskich oraz rodzina Szydłowskich i Szamotów właścicieli dworku we wsi Jagodne.

Przy wejściu na cmentarz znajduje się tablica informująca o grobach ziemian, żołnierzy i osób poległych w czasie II wojny światowej.

1

W 2012 roku przy skromnym grobie matki Henryka Sienkiewicza przykrytym płytą ufundowaną przez samego Noblistę stanął kilkumetrowy monument przedstawiający Stefanię Sienkiewiczową z kilkuletnim synem Henrykiem.

Przed 2012

Rok 2013

2

W cieniu pomnika matki Henryka Sienkiewicza, zasłonięte jego wielką bryłą groby swoje mają dalecy krewni Cieciszowskich – Szydłowscy i Zalewscy z pobliskiego Jagodnego.
Szkoda, że różne srodowiska tak zabiegając o wspaniały i wielki pomnik dla matki Noblisty zapomniały o kilku skromnych płytach nagrobnych, których renowacja nie wymagałaby dużego nakładu finansowego, a dbałość o ich najbliższe otoczenie także powinna leżeć w gesti jeśli nie mieszkańców Okrzei to różnego rodzaju instytucji.
Cmentarz w Okrzei, po wybudowaniu na nim okazałego pomnika stał się miejscem często odwiedzanym przez turystów z całej Polski, powinien więc być wzorem dbałości o małą historię Ziemi Łukowskiej.

_mini-P1310293_mini-P1310295

3

Grób symboliczny okrzejskich księży

4

Grób pułkownika Nofolka

_mini-P1250180

5. Groby poległych w II wojnie światowej za pomoc partyzantom

Są tu też pochowani żołnierze polegli w kampanii wrześniowej, polegli w 1920 roku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.