Tort z Radoryża
W latach 30-tych XX wieku Radoryż był dzierżawiony od rodziny Potworowskich przez Tadeusza i Wandę Kossobudzkich. Częstym gościem u nich był Eugeniusz Kamiński z żoną To właśnie za sprawą jej sprawą, możemy poznać przepis na radoryski tort.
Receptura zachowała się między kartami jej przedwojennych wspomnień.
Tort z Radoryża
– 2 chochle gęstej śmietany
– 2 chochle mąki
– 2 chochle cukru
– mąka
– kajmak
Zrobić w misce ciasto z 2 chochli gęstej śmietany, 2 chochli mąki i 2 chochli cukru. Z tego ciasta piec bardzo cienkie placki (jak grube naleśniki) na natłuszczonym pergaminie posypanym mąką. Papier wyciąć według średnicy tortownicy. Po upieczeniu szybko zdjąć pergamin z plackiem. Placków ma być około 12-tu. Po wystudzeniu przełożyć kajmakiem i wszystko przycisnąć deseczką obciążoną ciężarkiem, aby dobrze placki nasiąkły kajmakiem. Po około 2 godzinach zdjąć ciężarek i deseczkę, a tort polukrować lukrem kakaowym.
Kajmak
To jest masa do przekładania ciastek, placka, wafli oraz napełniania kruchych babeczek.
Pół litra mleka gotuje się z 40 dag cukru, mieszając by się nie przypaliło. Gotowy kajmak ma kolor mlecznej kawy i musi być gęsty jak masa. Gdy zimny dodać 10-15 dag masła i dobrze rozetrzeć.
Do przełożenia tortu należy dodać więcej masła, ok. 25 dag.
Lukier do tortów i ciastek
Gdy tort ma być wyjątkowo „elegancki”, lepiej pokryć go lukrem niż masą. Gotując lukier trzeba uważać, aby nie przegotować, gdyż będą krupy, albo nie dogotować bo będzie ściekać z tortu i nie utrze się.
A więc do dzieła !
30 dkg cukru kryształu (nie pudru) zalać w rondelku ½ szklanki wody ( Na jeden mazurek 40 dkg cukru i ¾ szklanki wody). Postawić na małym ogniu i mieszać łyżką, aby cukier się rozpuścił. Gdy to już się stanie, zwiększyć troszeczkę ogień, aby cukier wolno się gotował. Pilnować i co chwila próbować łyżką, czy spadająca kropla zostawia za sobą nitkę. Wtedy wlać łyżeczkę octu lub soku z cytryny, przykryć pokrywką i odstawić by lukier przestygł. Gdy stanie się letni, ucierać drewnianą łyżką, aż zrobi się biały i stężeje do gęstości. Ale wtedy jest za gęsty do posmarowania tortu, więc trzeba dodać parę kropli wrzątku i rozetrzeć.
Lukier kawowy
Do białego lukru dodać 2 łyżeczki mocnej kawy lub kawę rozpuszczalną.
Dodaj komentarz