Julian Kryński – tuchowicki proboszcz

Ksiądz Julian Kryński urodził się w 1823 roku. Był synem Jana i Wiktorii z Arciszewskich.Ukończył seminarium w Janowie Podlaskim.

W okresie popowstaniowym był proboszczem w Komarówce. Zasłynął wtedy przygarnianiem prześladowanych unitów. Grekokatolickie władze duchowne donosiły o

„szkodliwym wpływie na sprawy prawosławia proboszczów z powiatu radzyńskiego: z Komarówki księdza Juljana Kryńskiego i z Wohynia księdza Stanisława Nosińskiego, którzy wprawdzie potajemnie ale gorliwie starają się wpływać na przyłączonych do prawosławia byłych greko unitów aby zachwiać ich  nowe przekonania i pociągać do praktyk religijnych w kościołach wzmiankowanych parafii”

 

Władze te zwracają się do biskupa o zwrócenie uwagi księżom, ponieważ ich działalność może pociągnąć ich samych do odpowiedzialności, a także spowodować zamknięcie kościołów w obu parafiach.

W kwietniu 1885 roku za ochrzczenie dwójki dzieci prawosławnej Marjanny Olszewskiej ksiądz Kryński musiał zapłacić 50 rubli.

Ponieważ proboszcz z Komarówki nie zaprzestał swojej działalności, w sierpniu 1887 został skierowany do diecezji w Lublinie wniosek o usunięcie go z zajmowanego stanowiska i przeniesienie go poza strefę unicką. Zanim otrzymał samodzielne stanowisko ksiądz Kryński zamieszkał w Łukowie.

W 1888 roku został odsunięty od pracy, a rok później został mianowany proboszczem parafii Zwola. W 1902 roku obchodził tam hucznie uroczystość 50-lecia kapłaństwa.

Dzwonek częstochowski 1902
Dzwonek częstochowski
1902

Pod koniec 1903 lub na początku 1904 ksiądz Julian Kryński został przeniesiony do Tuchowicza, gdzie objął funkcję proboszcza.

Zmarł w grudniu 1908 roku, przeżywszy 80 lat.

Głos warszawski 12.12.1908
Głos warszawski
12.12.1908
Akt zgonu księdza Kryńskiego. www.szukajwarchiwach.pl
Akt zgonu księdza Kryńskiego.
www.szukajwarchiwach.pl

P1330355 P1330356

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.