Okrzeja – parafia

_mini-P1150448Pierwszy drewniany kościół w Okrzei został ufundowany przez Macieja Grota herbu Rawicz Podkomorzego Lubelskiego w 1469 roku. W 1726 roku kościół spłonął, z wielkiego pożaru ocalały plebania i budynki przykościelne. Wybudowano wtedy kolejną drewnianą, tymczasową, kaplicę.
Obecny kościół w Okrzei został wybudowany w 1793 roku z fundacji Teresy z Lelewelów Cieciszowskiej, prababki Henryka Sienkiewicza. Kościół został konsekrowany w 1806 roku przez biskupa Kacpra Kazimierza Cieciszowskiego.
W 1843 roku Józef Sienkiewicz poślubił tu Stefanię Cieciszowską. Byli oni rodzicami ochrzczonego tu Henryka Adama Aleksandra Piusa Sienkiewicza.



W 1848 roku nadano kościołowi przywilej trzech odpustów – na świętego Piotra i Pawła, Przemienienia Pańskiego i na św Michała.
Pierwszy remont kościoła odbył się w latach 1857-58, kolejny wraz z przebudową plebanii i wikariatu odbył się w 1884 roku.
W 1906 roku wikariusz Jan Modrzejewski wraz z 900 wiernymi przystąpił do kościoła Mariawitów. Powrócili oni na łono parafii w latach 1923-29.
W 1940 aresztowano proboszcza księdza A.Kresy oraz wikariuszy ks. W.Jaworskiego, ks M.Bąkowskiego i organistę. Wszyscy księża zginęli w obozach koncentracyjnych.
Po wojnie kościół odnawiano kilka razy nadając mu obecny wygląd.
W 1937 na suficie artysta malarz Jan Moliga namalował 3 obrazy – Zmartwychwstanie, oraz sceny z „Quo Vadis” i z „Potopu”, w miejsce uszkodzonych malowideł z 1937 roku.
Na lewej ścianie znajdują się dwie tablice pamiątkowe dziadka i babci noblisty. Po prawej stronie sa tablice pamiątkowe właścicieli majątku Jagodne.
Na zewnątrz kościoła od strony północnej widnieje nagrobek z herbem Cieciszowskich – w kryptach pod kościołem pochowani są fundatorzy kościoła Teresa z Lelewelów i jej mąż Adam Cieciszowscy oraz ich syn Adam z żoną Felicjanną z Roztworowskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.