Parafia w Szczałbie

_mini-P1250495 W 1817 powstał to z inicjatywy Wojciecha Suchodolskiego, kasztelana i dziedzica Wojcieszkowa, drewniany kościółek. Było to wotum za cudowne uzdrowienie córki hrabiego Barbary, którego doznała w tym miejscu.
Dziewczynka, niewidoma od urodzenia chodziła z nianią po łące. Pod gruszą wisiał, na której obraz Matki Bożej niania obmyła oczy dziewczynce, a ta uradowana zawołała „Nianiu ja ciebie widzę”. Z drzewa na którym wisiał obraz wykonano krzyż w jednej całości.

Kościół, który był świątynią filialną parafii Wojcieszków został poświęcony prze ks Szuszkowskiego. 24 kwietnia 1867 roku biskup zezwolił aby w kaplicy sprawowano msze święte i udzielano sakramentów we wszystkie piątki maja. Kaplicę odnowiono w 1888 roku.

 

W 1978 ksiądz Czesław Mazurek zaczął czynić starania o budowę nowej świątyni. Nowy kościół został poświęcony 20 listopada 1983 roku.

W Szczałbie szczególnie czczony jest Cudowny Pan Jezus Ukrzyżowany wiszący na krzyżu. Pielgrzymują tu wierni z okolicy. Na odpustach gromadzą się tłumy. Wokół Krzyża znajdują się liczne wota, będące dowodem otrzymania wielu łask. Najstarsze wota pochodzą z 1824 roku.

200 metrów od kościoła znajduje się źródełko, przy którym w lipcu 1956 wzniesiono figurę Niepokalanego Serca Maryi. Woda uważana jest za cudowną.
Można tu spotkać mieszkańców, którzy przychodząc na pobliskie pola przychodzą pomodlić się, napić się wody ze źródełka, a nawet obmyć nią bolące, chore miejsca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.