Partyzanckie sylwetki – Piotr Żudrak
Piotr Żudrak – „Tadeusz” urodził się w 1918 roku na Wołyniu. Po ukończeniu liceum w Grudziądzu wstąpił do Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty skąd po roku został przeniesiony do Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie, gdzie zaprzyjaźnił się z „Ostoją”.
Walczył pod Kockiem gdzie został ranny. Po kapitulacji stolicy wrócił do Grudziądza, gdzie został aresztowany i uwięziony w obozie w Laskowicach Pomorskich. Po ucieczce z niewoli przedostał się ponownie do Grudziądza.
Następnie przez Kraków, gdzie wstąpił do Związku Walki Zbrojnej, przez Lwów trafił do Garwolina i Białej Podlaskiej gdzie był oficerem Obwodu.
W 1943 wykonał wyrok śmierci na konfidencie gestapo w Białej Podlaskiej. Po tej akcji został skierowany do Obwodu „Łuków”, gdzie w Rejonie Wojcieszków pełnił rolę dowódcy.
Na tym terenie działał jego dawny kolega ze szkoły podchorążych Władysław Rejmak – „Ostoja”, z którym nawiązał kontakt.
Po wkroczeniu Armii Czerwonej „Tadeusz” dalej wypełniał swe obowiązki.
W październiku 1944 „Tadeusz” spotkał się w szkole w Hermanowie z innymi członkami AK. Na spotkanie spóźniło się dwóch uczestników, bo zostali ostrzeżeni przed tyralierą ubeków kierujących się do szkoły.
Kiedy rozległy się strzały AKowcy rozbiegli się w kierunku zabudowań. Żudrakowi udało się schować w
słomie, został jednak raniony bagnetem. Próbował uciekać, został jednak zastrzelony.
Jego ciało leżało przy drodze, pilnowane przez funkcjonariuszy. Rano ciało zostało przewiezione do Łukowa, gdzie wystawiono je na widok publiczny w bramie Urzędu Bezpieczeństwa.
Piotr Żudrak został pochowany w nieznanym miejscu.
***
Rodzina „Tadeusza” otrzymała list od uczestnika spotkania w Hermanowie, w którym pisał, że Żudrak w obliczu okrężenia popełnił samobójstwo.
O prawdę,pamięć i honor stryja walczy jego imiennik Piotr Żudrak.
Na jego wniosek 30 kwietnia 2013 IPN rozpoczął śledztwo w sprawie z brodni komunistycznej na komendancie V Rejonu AK Wojcieszków.
W kwietniu w Hermanowie na miejscu mordu pojawią się przedstawiciele IPN, w celu poszukiwania miejsca pochówku oficera.
Piotr Żudrak , bratanek Piotra, założył Grupę Inicjatywną Tablicy AK w Wojcieszkowie, której po pełnej determinacji walce udało się doprowadzić do odsłonięcia tablicy upamiętniającej żołnierzy Armii Krajowej.
Dodaj komentarz