Partyzanckie sylwetki – Piotr Żudrak

Piotr Żudrak – „Tadeusz” urodził się w 1918 roku na Wołyniu. Po ukończeniu liceum w Grudziądzu wstąpił do Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty skąd po roku został przeniesiony do Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie, gdzie zaprzyjaźnił się z „Ostoją”.
Walczył pod Kockiem gdzie został ranny. Po kapitulacji stolicy wrócił do Grudziądza, gdzie został aresztowany i uwięziony w obozie w Laskowicach Pomorskich. Po ucieczce z niewoli przedostał się ponownie do Grudziądza.
Następnie przez Kraków, gdzie wstąpił do Związku Walki Zbrojnej, przez Lwów trafił do Garwolina i Białej Podlaskiej gdzie był oficerem Obwodu.
W 1943 wykonał wyrok śmierci na konfidencie gestapo w Białej Podlaskiej. Po tej akcji został skierowany do Obwodu „Łuków”, gdzie w Rejonie Wojcieszków pełnił rolę dowódcy.
Na tym terenie działał jego dawny kolega ze szkoły podchorążych Władysław Rejmak – „Ostoja”, z którym nawiązał kontakt.


Po wkroczeniu Armii Czerwonej „Tadeusz” dalej wypełniał swe obowiązki.
W październiku 1944 „Tadeusz” spotkał się w szkole w Hermanowie z innymi członkami AK. Na spotkanie spóźniło się dwóch uczestników, bo zostali ostrzeżeni przed tyralierą ubeków kierujących się do szkoły.
Kiedy rozległy się strzały AKowcy rozbiegli się w kierunku zabudowań. Żudrakowi udało się schować w
słomie, został jednak raniony bagnetem. Próbował uciekać, został jednak zastrzelony.
Jego ciało leżało przy drodze, pilnowane przez funkcjonariuszy. Rano ciało zostało przewiezione do Łukowa, gdzie wystawiono je na widok publiczny w bramie Urzędu Bezpieczeństwa.
Piotr Żudrak został pochowany w nieznanym miejscu.

***

Rodzina „Tadeusza” otrzymała list od uczestnika spotkania w Hermanowie, w którym pisał, że Żudrak w obliczu okrężenia popełnił samobójstwo.
O prawdę,pamięć i honor stryja walczy jego imiennik Piotr Żudrak.
Na jego wniosek 30 kwietnia 2013 IPN rozpoczął śledztwo w sprawie z brodni komunistycznej na komendancie V Rejonu AK Wojcieszków.

W kwietniu w Hermanowie na miejscu mordu pojawią się przedstawiciele IPN, w celu poszukiwania miejsca pochówku oficera.

Zapraszam na niezwykle ciekawego bloga, gdzie Piotr Żudrak opisuje historię stryja, oraz swoją drogę do Prawdy
Zapiski Zdradzonego Oficera

Piotr Żudrak założył Grupę Inicjatywną Tablicy AK w Wojcieszkowie, której po pełnej determinacji  walce udało się doprowadzić do odsłonięcia tablicy upamiętniającej żołnierzy Armii Krajowej.

IMG_0011_NEW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.