Trup, Topielec i Koparka…

Co mają ze sobą wspólnego Trup, Topielec i Koparka… a także Załawiec, Poręby, Siane Łąki, Łąki Numerowe…?

Są to nazwy miejsc znajdujących się w pobliżu wsi Zastawie. Ich etymologia  nie zawsze została już poznana. W niektórych przypadkach, takich jak Łąki Numerowe trzeba ich szukać w wydarzeniach historycznych, a niekiedy, tak jak w przypadku Trupa w miejscowych legendach przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Czasami jednak podania przekazywane przez mieszkańców mijają się z prawdą, ponieważ źródłosłów niektórych nazw takich jak Poręby jest znacznie starszy niż jest to podawane.

Trup

mapa

Las Trup znajduje się w pobliżu Celin Włościańskich i grodziska Zamek. Jego nazwa brzmi intrygująco i pewnie niejeden miejscowy czy przyjezdny zastanawiał się nad jej pochodzeniem. Dzisiejsi mieszkańcy, bez względu na wiek, mają problem z odpowiedzą na pytanie skąd się ona wzięła. Odpowiedź znalazłam w artykule  Kazimierza Łapczyńskiego pt.”O łukowskim płaskowyżu” zamieszczonym w Pamiętniku Fizyograficznym T I z 1881 roku.

Autor opisuje w nim wododziały, roślinność i  środowisko geograficzne okolic Łukowa. Pisze m.in:

„Przedłużeniem lasu Jarząbka ku południowemu wschodowi jest las o złowrogiej nazwie Trup, którą może jadowite rośliny mu nadały.

Lud okoliczny wie, że krowa z dalszych okolic po raz pierwszy nieostrożnie do Trupa na paszę puszczona, dostaje krwawego moczu i często zdycha. Bydło powoli można do paszy tego lasu przyzwyczaić.  Wielka obfitość rosnących tu zawilców gajowego i jaskrowatego może chorobę sprowadza, nim się bydło unikać tych roślin przyuczy. Wymienione jadowite zawilce potrzebują dosyć wilgoci, to też Trup jest niżej od Jarząbka położony.”

Topielec

Nie mniej intrygująca nazwa bagna leżącego na północ od Zastawia.

Mieszkańcy z pokolenia na pokolenie przekazują sobie legendę, która mówi że jeśli w tym bagnie utonie krowa zatrzymująca się tu u wodopoju, wypłynie dopiero w Garwolinie 🙂

Łąki Numerowe

stanowią otulinę Rezerwatu Jata. To 345 ha łąk w środku lasu, z dala od siedzib ludzkich. Ich nazwa pochodzi z XIXw. , kiedy rozpoczęła się gospodarka rolna w tym miejscu, po ustawie uwłaszczeniowej cara Mikołaja II. Car wprowadził ją w odpowiedzi na powstanie styczniowe, chcąc odciąć chłopów od ruchów zbrojnych przeciwko sobie.

_mini-P1150220

Koparka

Koparka  to wielkie, kilkudziesięciohektarowe wyrobisko piasku służącego do produkcji materiału budowlanego w fabryce sylikatów.
Część zarasta już drzewami i inną roślinnością leśną. Mieszkańcy pamiętają jak wielkie koparki wydobywały tu piach pogłębiając teren o kilka metrów

Zdjęcia z wydobywania piasku przysłał Michał Świder – Dziękujemy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.