Tajemnice cmentarzy – Serokomla

Cmentarz w Serokomli jest położony przy ulicy Cmentarnej.
Można go podzielić na dwie części. Na jednej z nich groby ułożone są w równych rzędach
(I), na drugiej (II) – starszej mogiły są rozłożone chaotycznie, bez określonego porządku. Z pewnością dużo mogił w tym sektorze została zrównana z ziemią serokomlamapal

1

Od wejścia przykuwa wzrok biały obelisk – pomnik postawiony dla uczczenia ofiar mordu w Józefowie Dużym.

2

Na cmentarzu tym znajduje się też mogiła żołnierzy SGO Polesie poległych w ostatniej bitwie Września1939

Jest tu też pochowany  Dominik Odrzygoźdź , lecz rozstrzelanego cywila po wkroczeniu wojsk
niemieckich do Serokomli. Historia tej osoby jest dość ciekawa. Dominik zaopiekował się rannym niemieckim żołnierzem, który z wdzięczności dał mu papierośnicę. Niemcy podczas rewizji znaleźli ją i pod pretekstem kradzieży rozstrzelali go. Oprócz niego po wkroczeniu Niemcy rozstrzelali 32 osoby (28 cywilów i 4 żołnierzy. Groby tych osób znajdują się we wschodniej części cmentarz, przy samym parkanie. (za informację dziękuję p. Ryszardowi Biesak)

_mini-P1280940

W starszej części cmentarza znalazła miejsce Wiecznego Spoczynku rodzina dawnych właścicieli ziemskich majątku Łukasza i Honoraty Kowalskich, w tym ich córka Weronika.
Według spotkanej na cmentarzu starszej pani, Weronka otruła się ponieważ nie chciała wyjść za mąż za wybranka swoich rodziców.
Pomnik rodziny Kowalskich zaprojektował kamieniarz A.Timme z Lublina

Wzrok przykuwają też XIX wieczne groby Pawłowskich, Bronisławy z Paderewskich Witak z pięknym epitafium czy Agnieszki Szymankowej, oraz nagrobki z początku XX wieku Józefa Szymanka, księdza Feliksa Kożuchowskiego czy Julianny i Stanisława Rencławowicz

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.