Tajemnice cmentarzy – Tuchowicz – cz I
W XIX wieku rozpoczęto pochówki na cmentarzu położonym przy polnej drodze na Próchnicę.
Patrząc na mapę satelitarną widać, że ogrodzony cmentarz (I) ma kształt zbliżony do kwadratu i przylega do niego kwadrat zarośli i pola o podobnym obszarze. (II)
Główna część cmentarza podzielona jest dwiema alejkami na cztery, mniej więcej równe sektory.
Z trzech stron prowadzą do nich bramy. Tympanon najbardziej reprezentacyjnej z nich, od strony drogi, (1) zdobi rzeźba anioła z piórem ocierającego twarz. Tympanon drugiej bramy (2), od strony pól zdobi rzeźba Jezusa Zmartwychwstałego.
4
Od głównej bramy ciągnie się aleja przy której są pochowani m.in partyzanci polegli w Łukowie podczas II wojny światowej
Mniej więcej w połowie długości alei prowadzącej od bramy głównej przecina ją dróżka prowadząca do dwóch bocznych wejść. (2) (3)
Można ją uznać za najbardziej reprezentacyjną – to przy niej (kolor zielony na mapce) są pochowani dawni właściciele ziemscy okolicznych majątków – Hemplowie, Buchowieccy, Targońscy, Dmochowscy… Miejsce wiecznego spoczynku znaleźli tu też członkowie rodzin miejscowych przemysłowców, uczestników wojen i inne znamienite osobistości
Przy głównej alei miejsce pochówku znaleźli m.in:
RODZINA HEMPEL
RODZINA DMOCHOWSKICH
RODZINY CZERSKICH I NOWACKICH
RODZINA RAMLAU i RZECZYCKICH
INNE OSOBY POCHOWANE WZDŁUŻ ALEI GŁÓWNEJ
6
Przy główej alei stoi drewniana kaplica cmentarna kryta blaszanym dachem.(6) Nie jest znany rok jej powstania. W jej krypcie znajdują się trzy skromne, drewniane trumny, które kryją w sobie prawdopodobnie ciała miejscowych proboszczów (nie jest to jednak pewne).
Także w okolicy kaplicy pochowani są członkowie znamienitych rodzin ziemiańskich oraz księża. Tu znajduje się jeden z najstarszych zachowanych grobów z 1857 roku.
7, 12
Groby Buchowickich, Ponikwickich i Tukałło
8, 10
W najbliższej okolicy kaplicy znajdują się też groby
Tadzia i Zofii Horodyńskich (8)– syna i żony Witolda Horodyńskiego właściciela majątku Niedźwiadka. Zofia i Witold Horodyńscy byli rodzicami wybitnego kardiochiruga polskiego Witolda Horodyńskiego.
Znajduje się tu też grób zmarłej w 1919 roku Katarzyny Bujalskiej, (10) której grób zdobi jej fotografia zatopiona w porcelanie.
9
Grób ks. Jerzego Miazio, po prawej stronie od wejścia do kaplicy
11
Po lewej stronie od wejścia znajduje się grób Antoniego i Anastazji Hemplów (bliźniąt)
13
Za grobem Hemplów znajduje się sektor gdzie pochowani są członkowie rodziny Przegalińskich (w tym miejscowy proboszcz), ksiądz Kryński, felczer, oraz kilka innych zasłużonych osób
Dodaj komentarz