Sławni bracia z Niedźwiadki – cz. II – Mieczysław Horodyński
Drugim ze znanych braci Horodyńskich pochodzących z Niedźwiadki jest najlepszy cyklista przełomu XIX i XX wieku – Mieczysław Feliks Horodyński. Był on synem Witolda Eustachego i jego drugiej żony Teofili Bogusławskiej. Urodził się w majątku ojca w 1870 (jako bliźniak Józefy Feliksy). Tu spędził pierwsze lata swego życia. Trudno dziś odtworzyć jego najwcześniejsze lata z powodu braku dostępnych, na chwilę obecną, dokumentów. Wiadomo, że Niedźwiadce Horodyńscy mieszkali prawdopodobnie do około 1886. Mieczysław, w 1888 ukończył szkołę rzemiosł przy ulicy Złotej w Warszawie.
Nie wiadomo kiedy Mieczysław Horodyński zainteresował się kolarstwem i kiedy postanowił związać z nim swoje dorosłe życie. Być może swoich sił próbował już w Niedźwiadce, na polnych drogach okalających posiadłość ojca ?!
Swoją błyskotliwą karierę rozpoczął około 1891 roku, kiedy to zorganizowano pierwsze mistrzostwa szosowe Królestwa Polskiego na trasie z Wawra do Garwolina i z powrotem. Horodyński został ich zwycięzcą na welocypedzie „Swift” i na stałe wpisał się do historii polskiego kolarstwa. Pokonał on trasę o długości 96 wiorst (102,5 km) w czasie 5 godzin 5 minut i 36 sekund. Niektóre źródła podają, że był on jeszcze wtedy nieznany i dopiero rozpoczynał karierę, inne mówią, że był już wtedy znany i lubiany w środowisku.
Jak podaje tygodnik „Cyklista”:
” Od tego czasu nazwisko to [Mieczysław Horodyński] stało się głośnem, noszący je bowiem zasłynął jako najlepszy z pośród naszych jeźdźców, zarówno w szosowych jako i też torowych gonitwach”
Wygrywał wiele zawodów kolarskich pozostawiając w tyle inne rowerowe sławy. Zwyciężał m.in w 1892 w Kaliszu, w 1893 w zawodach na warszawskim torze Dynasy. W tym roku zdobył też mistrzostwo w wyścigu stuwiorstowym poprawiając swój wynik sprzed dwóch lat. W 1894 bił rekordy na torze ruskiego koła cyklistów.
Swą karierę kolarską Mieczysław Horodyński zakończył około 1896 roku (choć jeszcze w tym roku bił rekordy w Petersburgu). „Cyklista” z 11 września 1897 roku donosił o rychłym ślubie z Janiną Lortsch i mówił, że już wtedy od około roku nie brał udziału w zawodach. Sporadycznie występował jeszcze m.in w 1906 roku z okazji 20-lecia Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów.
Mieczysław Horodyński był członkiem Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów, zasiadał m.in w komisji wyścigowej, organizował zawody kolarskie. Jako pierwszy zawodnik zapoczątkował specjalne treningi przed zawodami.
W 1897 roku razem z Konradem Wodzińskim był współzałożycielem nowego welodromu w Warszawie. Był to pierwszy zimowy, kryty cyklodrom, do jazdy torowej na rowerach w tym mieście. Tor miał 150 metrów długości i ponad metr szerokości.
Najlepszy cyklista końca XIX wieku potrafił wykorzystać swoją sławę. Zajmował się handlem artykułami sportowymi w tym m.in rowerami. Początkowo był wspólnikiem w spółce Maison Ormonde, z której wystąpił w 1896 roku zakładając własny interes. Założył skład bicykli, welocypedów, łyżew oraz innych urządzeń, a swoim imieniem firmował rowery „Mieczysław”!
Dodaj komentarz