Zgórznica – dwór
Folwark Wójtostwo Młyn Zgórznica został podarowany rodzinie obecnych właścicieli przez króla Zygmunta Augusta w 1466 roku. Pierwotna nazwa brzmiała „Wzgórznica” i odnosiła się do charakterystycznego w tym miejscu ukształtowania terenu.
Nieopodal dworu miała miejsce wielka bitwa powstania listopadowego w 1831 roku. Według rodzinnych podań w piwnicach starego dworu pochowano powstańca.
Stary dwór był drewniany, parterowy, kryty gontem. Został on rozebrany w latach 1913/14, a na jego miejscu wybudowano nowy murowany skierowany frontem do drogi Siedlce- Stoczek Łukowski.
Zabudowania dworskie stały przy rozwidelniu wąwozu, który prowadzi na pola.
Po przeciwnej stronie stały stare drewniane młyny i trzyizbowy dom dla pracowników folwarku.
W czasie II wojny światowej dwór był ośrodkiem miejscowej konspiracji. Był on bardzo dogodnie usytuowany do działań konspiracyjnych. Na duże uznanie zasługuje postawa ówczesnych mieszkańców. Członkiem AK był Adam Nencki, a jego matka Alina Sławińska prowadziła codzienny nasłuch radiowy. W 1950 majątek zastał odebrany rodzinie Nenckich i trafił do Skarbu Państwa.
Od kilku lat dworek Zgórznica i teren rekreacyjny Izydory znów tętnią życiem. W budynku dworku znajduje się pensjonat, gdzie można tanio się wyspać i dobrze zjeść. Ostatnio teren przy budynku zmienił się w park linowy i labirynt, gdzie wolny czas spędzają nie tylko mieszkańcy Stoczka Łukowskiego.
POLECAMY !! 🙂
Wiadomości zaczerpnięte ze strony http://izydory.pl
Dodaj komentarz