Parafia w Staninie

pratulin3
Zdjęcie pochodzi ze strony http://www.trydencka.gliwice.pl/news.php5?id=260

 Parafia Stanin powstała z kolejnego podziału parafii tuchowickiej w końcu XVI wieku. Znane są dwie daty jej erekcji – w 1555 i 1599 roku. Pierwsza erekcja wynikała ze starań właściciela Stanina i okolic – Andrzeja Jarczewskiego, którego rodzina od dawna rywalizowała z właścicielami Tuchowicza i okolic – Kanimirami. Spory toczyły się od co najmniej 1494 roku i dotyczyły patronatu nad kościołem tuchowickim a także granic między dobrami stanińskimi i tuchowickimi. Spory przeniosły się też na sprawy dziesięcinne między Jarczewskimi a plebanem tuchowickim popieranym przez Kanimirów.


Pierwsza erekcja parafii wiązała się z utworzeniem obok Stanina miasta Andrzejowa zakładanego przez Andrzeja Jarczewskiego. Z zachowanych dokumentów wynika że chciał on utworzyć parafię właśnie w nowo utworzonym miasteczku. Erekcja tej parafii nie doszła do skutku, ponieważ miasto upadło. Z pewnością swój udział mieli też prepozytowie tuchowiccy, którym nie na rękę był kolejny podział parafii. Z chwilą gdy lokacja Andrzejowa nie udała się włodarze parafii w Tuchowiczu sprzeciwiali się jej powstaniu w Staninie. Chęć powołania tej drugiej parafii wynikała raczej z konfliktu między Jarczewskimi i Kanimirami niż z faktycznej potrzeby – odległości do kościoła parafialnego nie były na tym terenie tak duże, jak w przypadkach takich jak np. Radoryż.
Parafia powstała ostatecznie w 1599 roku, kiedy to biskup krakowski Jerzy Radziwiłł uznał słuszność starań Wiktora Jarczewskiego, zatwierdził uposażenie dla plebana i wybudowanego przez jego ojca Andrzeja kościoła parafialnego w Staninie.
Teren parafii całkowicie wydzielony z parafii tuchowickiej obejmował całe włości Wiktora Jarczewskiego na tym terenie tj Jarczówek, Kopinę, Kujawy, Ogniwo, Stanin, Stanińską Wolę czyli Jonnik i Wróblinę.
Do 2009 roku stał tu drewniany kościół przeniesiony do Pratulina. Obecny kościól murowany w stylu wspólczesnym z lat 1981-84

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.