Wola Gułowska – parafia

 _mini-P1110618Tradycja podaje, że w 1548 roku niewiasta imieniem Barbara mieszkanka Woli Gułowskiej modliła się przed krzyżem, który dziś umieszczony jest w ołtarzu kaplicy po lewej stronie głównejgo ołtarza. Ujrzała Matkę Boską w otoczeniu aniołów i dziewic, która powiedziała jej by w tym miejscu wystawić kaplicę ku chwale Boga, pod Jej wezwaniem. Miejscowy dziedzic Hieronim Rusiecki wybudował drewniana kaplicę.
W tym okresie w Woli Gułowskiej szerzył się kalwinizm. Kalwini niszczyli obrazy religijne. W Jeziorzanach kalwini wyrzucili w błoto obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. Odnalazł go wieśniak z Przytoczna i umieścił go najpierw w swoim domu, a później, kiedy obraz zaczęła otaczać jasna poświata i zaczęły się dziać inne cuda przeniósł go do Woli Gułowskiej. Obraz pochodzi z przełomu XV i XVI wieku. Malowany jest tłustą tempera na desce o wymiarach 122×85 cm.

25.10.1633 roku starosta płocki Ludwik Krasiński ufundował w Woli Gułowskiej klasztor i rozpoczął budowę kościoła. Pierwszym przeorem został ojciec Brokard Pastwiński z Krakowa.
WW 1667 roku ustanowiono w klasztorze gułowskim nowicjat, który przez kolejne 10 lat siarł się drugim po Krakowie pod względem liczebności klasztorem karmelitańskim.
Obecny kościół wybudowano na planie prostokąta, na wzórzu obejmującym stary przykościelny cmentarz. W prezbiterium w ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej. Ołtarz główny i boczne wykonali bracia zakonni Grzegorz Kaczyrek i Izydor Mastalski. Ambon apochodzi z II poł XVII wieku. Od strony północnej przylega do kościoła zachrystia. W prawej bocznej nawie znajduje się kopia obrazu Matki Bożej z Miałynicz z Białorusi, koronowany w 1761 roku.
Kościół konsekrowano w 1782 roku.
W podziemiach znajduje się cudowne źródełko.

W 1939 roku Wola Gułowska była świadkiem ostatniej bitwy września 1939 roku. Działała tu SGO Polesie generała Kleeberga.
Kościół po zniszczeniach wojennych remontowano dwa razy w latach 1949-54 i 1979-81.
W działaniach wojenych ucierpiał też Cudowny Obraz – uszkodzony został nimbus i prawa ręka Maryi.
5 września 1982 roku odbyła się uroczysta koronacja obrazu Matki Boskiej Gułowskiej i nadano Jej tytuł Patronki Żołnierzy Września.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.