Strona poświęcona Ziemi Łukowskiej

Bohaterowie powstania styczniowego – Marcin Borelowski „Lelewel”

 

 

140px-Marcin_borelowskiMarcin Borelowski ps „Lelewel”
1829-1863

 

Urodził się w Półwsiu Zwierzynieckim koło Krakowa. Wcześnie osierocony, był wychowywany przez starsze rodzeństwo. Z zawodu blacharz i studniarz. Był aktywnym działaczem organizacji Czerwonych w Warszawie. Aktywnie uczestniczył w wystąpieniach niepodległościowych w latach 1846, 1848.
Przyjął pseudonim „Lelewel” na cześć wybitnego patrioty Joachima Lelewela, który wywarł na niego duży wpływ.
W czasie powstania styczniowego był dowódcą oddziałów partyzanckich i naczelnikiem województw lubelskiego i podlaskiego. Stoczył około 25 bitew, a przez jego oddział przeszło ponad 1600 powstańców.


16 czerwca zajął Łuków i zabrał kasę rządową, a następnego dnia przeszedł przez Międzyrzecz. 22 czerwca pod Kłuszynem przejął konwój kozacki wiozący pocztę. W dzień później stoczył krwawą bitwę pod Różą, gdzie został zaatakowany przez dwa tysiące piechoty oraz szwadron dragonów i kozaków. Zaskoczeni podczas marszu powstańcy musieli się wycofać. Zginęło 25 ludzi, a wielu odniosło rany.
Pod koniec czerwca „Lelewel” otrzymał rozkaz przekazania oddziału pułkownikowi Krysińskiemu i udania się do Galicji w celu organizowania i formowania nowych partii powstańczych.

Dosłużył się stopnia podporucznika.
Zginął 6 września 1863 w bitwie pod Batorzem

Borelowski był już za życia otoczony legendą. Pamięć o nim przetrwała na Podlasiu i Lubelszyźnie. Wiele miast posiada ulice nazwane jego imieniem.
W Batorzu, w miejscu jego bohaterskiej śmierci odsłonięto płytę pamiątkową. Organizowane są rady i biegi jego imienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.