Budownictwo ziemi łukowskiej – budownictwo gospodarcze

_mini-2008_0728_125911.JPGWażnym elementem zagród posiadających domy niepodpiwniczone są piwnice wolnostojące – zagłębione w ziemi, z dwuspadowym daszkiem lub przypominające okop , w których przechowuje się zaprawy i warzywa.

***

Na każdej zagrodzie znajduje się stodoła. Obiekty te budowano dawniej z drewna w konstrukcji zrębowej. Dachy dwu- lub czterospadowe poszywano słomą. Wrota sponowe obijano poprzecznymi listwami. Pola wrót pomiędzy listwami często malowano na różne kolory. Obecnie pozostało niewiele drewnianych stodół. W stodole drewnianej K. Wardaka w Zastawiu zachowało się słomiane poszycie.
Od lat siedemdziesiątych zaczęto stawiać stodoły murowane z suporeksu, kryte eternitem. Mają one wrota podobne do tych w starych stodołach. W Jarczówku jest kilka murowanych stodołół z pomalowanymi wrotami .

Stodoły zwykle stoją w poprzek zagrody i mają wrota w ścianach licowych, dzięki czemu możliwy jest przejazd przez klepisko z zagrody na pole za stodołą. W wielu wsiach Łukowskiego o bliskiej zabudowie – zwłaszcza dawniej należących do szlachty folwarcznej – stodoły zamykające zagrody od strony pól stoją niemal w równych rzędach. Na wyjątkowo wąskich siedliskach zdarzały się stodoły ustawione wzdłuż zagrody z wrotami w ścianach szczytowych.

W wielu wsiach znajdowały się drewniane wiatraki. Dziś, w większości w ruinie można je spotkać m.in w Okrzei

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.