Strona poświęcona Ziemi Łukowskiej

Julian Kryński – tuchowicki proboszcz

Ksiądz Julian Kryński urodził się w 1823 roku. Był synem Jana i Wiktorii z Arciszewskich.Ukończył seminarium w Janowie Podlaskim.

W okresie popowstaniowym był proboszczem w Komarówce. Zasłynął wtedy przygarnianiem prześladowanych unitów. Grekokatolickie władze duchowne donosiły o

„szkodliwym wpływie na sprawy prawosławia proboszczów z powiatu radzyńskiego: z Komarówki księdza Juljana Kryńskiego i z Wohynia księdza Stanisława Nosińskiego, którzy wprawdzie potajemnie ale gorliwie starają się wpływać na przyłączonych do prawosławia byłych greko unitów aby zachwiać ich  nowe przekonania i pociągać do praktyk religijnych w kościołach wzmiankowanych parafii”

 

Władze te zwracają się do biskupa o zwrócenie uwagi księżom, ponieważ ich działalność może pociągnąć ich samych do odpowiedzialności, a także spowodować zamknięcie kościołów w obu parafiach.

W kwietniu 1885 roku za ochrzczenie dwójki dzieci prawosławnej Marjanny Olszewskiej ksiądz Kryński musiał zapłacić 50 rubli.

Ponieważ proboszcz z Komarówki nie zaprzestał swojej działalności, w sierpniu 1887 został skierowany do diecezji w Lublinie wniosek o usunięcie go z zajmowanego stanowiska i przeniesienie go poza strefę unicką. Zanim otrzymał samodzielne stanowisko ksiądz Kryński zamieszkał w Łukowie.

W 1888 roku został odsunięty od pracy, a rok później został mianowany proboszczem parafii Zwola. W 1902 roku obchodził tam hucznie uroczystość 50-lecia kapłaństwa.

Dzwonek częstochowski 1902

Dzwonek częstochowski
1902

Pod koniec 1903 lub na początku 1904 ksiądz Julian Kryński został przeniesiony do Tuchowicza, gdzie objął funkcję proboszcza.

Zmarł w grudniu 1908 roku, przeżywszy 80 lat.

Głos warszawski 12.12.1908

Głos warszawski
12.12.1908

Akt zgonu księdza Kryńskiego. www.szukajwarchiwach.pl

Akt zgonu księdza Kryńskiego.
www.szukajwarchiwach.pl

P1330355 P1330356

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.