Tajemnice cmentarzy – Wojcieszków

wojcieszkowmapa 

Cmentarz w Wojcieszkowie jest położony przy drodze w kierunku do miejscowości Glinne. Został założony 26.10.1887. Miał wtedy 4 hektary. Do położonej w jego centralnym punkcie kaplicy (1) cmentarnej prowadzi wysadzana starodrzewem aleja.
Tuż za kaplicą miejsce wiecznego spoczynku znaleźli członkowie rodzin szlacheckich, księża, organiści, a także bohaterowie działań wojennych z 1939 roku oraz partyzanci polegli w akcjach przeciwko okupantom.

_mini-P1310357_mini-P13304662                                                                                                                                                                                                                 

W kwaterach za kapliczką uwagę zwraca biały obelisk (2) zdobiący rodzinny grobowiec rodziny Dmochowskich. Otoczenie grobowca zostało niestety oszpecone wyłożeniem współczesnego bruku.

Jest tu pochowana jedna z żon Henryka Sienkiewicza – Marja z Babskich Sienkiewiczowa.

Gazeta Łukowska 9/1925

„W dniu 8.VIII r.b. zmarła w Krakowie w wieku 62 r. życia śp. Maria z Babskich Sienkiewiczowa, urodzona w Burcu. Według ostatniej woli zmarłej, wyrażonej w listach do rodziny, ciało śp. Henrykowej Sienkiewiczowej złożone zostało w grobach rodzinnych na cmentarzu parafialnym w Wojcieszkowie, Ziemi Łukowskiej, w dniu 13 VIII br.

Malownicza miejscowość wsi Wojcieszków, położonej nad rzeką Bystrzycą, przybrała wygląd świąteczny, pomimo prześlicznej pogody i pracy w polu. Na cmentarzu przed kościołem widać tłum niewiast wiejskich praz miejscową Ochotniczą Straż Ogniową, czekającą na nabożeństwo żałobne. Zwłoki zmarłej złożone w trumnie metalowej ustawionej na katafalku w kościele, udekorowanym zielenią i kwiatami, nawiedzają co chwila osoby przybyłe dla oddania ostatniej posługi. Pomiędzy mnóstwem wieńców, złożonych u trumny od rodziny i miejscowego ziemiaństwa z napisem „śp. Henrykowej Sienkiewiczowej – wojewoda Moskalewski”. Wieniec ten złożony został przez specjalnego delegata ze Starostwa w Łukowie, w imieniu nieobecnego na pogrzebie wojewody lubelskiego p. Stanisława Moskalewskiego.

Na kwadrans przed g. 12.00 zajeżdżają pojazdy z rodziną – syn i córka zmarłej, wraz z mężem p. majorem Korniłowiczem, okoliczne ziemiaństwo oraz goście z różnych miejscowości i kraju przybyli na pogrzeb pociągiem i w 2 autach wprost z Warszawy.

Punktualnie o g. 12.00 rozpoczyna się nabożeństwo żałobne przed trzema ołtarzami równocześnie, zaś śpiewy religijne wykonuje chór miejscowy pod kierunkiem Jana Boguty. Rodzina i goście zajmują miejsca przy trumnie. Na miejscu reprezentacyjnym obok wielkiego ołtarza widzimy przedstawicieli władz w osobach Pow.Kom. P.P. p. Tadeusza Szyszkowskiego, delegata Starostwa p. Wacława Białkowskiego, sędziego z Adamowa, p. Stefana Łękawskiego.

Po nabożeństwie zwłoki wyniesiono z kościoła przez członków rodziny i przyjaciół, złożono na cpecjalnym wozie – karawanie zaprzężonym w 4 konie. Kondukt pogrzebowy prowadził miejscowy proboszcz ks. Bolesław Izdebski, w asyście trzech sąsiadów ks. proboszcza z Adamowa, Serokomli i Zofiboru. Na cmentarzu przed grobem rodziny zmarłej, mieszczącym w sobie 18 osób, ks. Izdebski wygłosił przemówienie w krótkich lecz podniosłych słowach, charakteryzując osobę zmarłej jako dozgonną towarzyszkę życia śp. H.Sienkiewicza – wieszcza Narodu, twórcy wielu słynnych powieści, znanych nie tylko u nas, lecz we wszystkich kulturalnych nacjach, podkreślając w zakończeniu że Ziemia Łukowska dumna jest, iż przyjęła do swego łona drogie szczątki.

Po pogrzebie rodzina i goście odjechali do pobliskiego Burca, gdzie podejmowani byli obiadem przez państwo Dmochowskich

Ł.K

 

3

Po lewej stronie od kapliczki, nieco w jej tyle pochowani są miejscowi księża i organiści:
ks. Tadeusz Leszczyński
Jan Boguta organista parafii Wojcieszków
ks Franciszek Niemiera

4 6

Nieco w głębi po prawej stronie od grobu Dmochowskich znajdują się groby żołnierzy SGO Polesie, żołnierzy poległych w II wojnie światowej oraz partyzantów poległych w tragicznej akcji pod Feliksinem.

5

Przy głównej alejce po prawej stronie znajduje się mogiła lotników poległych w katastrofie Karasia na lotnisku polowym w Marianowie

 

P1360209P1360208

 

 

 

 

7

W okolicy grobu lotników, także po prawej stronie alejki znajduje się grób Wandy Strzeleckiej – łączniczki AK między rejonem I (Łuków) i V (Wojcieszków)_mini-P1330464

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.