Zapomniana kwatera – cmentarz w Tuchowiczu
Jeszcze kilka miesięcy temu jedną z części miejscowego cmentarza zajmowały kilkunastoletnie krzaki i chaszcze. Po uporządkowaniu terenu w południowo-zachodniej części nekropolii odsłonięto kilka grobów sprzed 100 lat. Jak widać na zdjęciu satelitarnym, zapomniana kwatera zajmowała prawie połowę sektora za kapliczką.
Z zarośli wyłoniło się kilkanaście pomników, krzyży i pozostałości grobów. Na niektórych z nich znajdują się dające się odczytać napisy.
Czerwiec 2016
Wrzesień 2016
Prawdopodobnie pochówki w tym miejscu odbywały się na przestrzeni kilku lat. Z nagrobków wynika, że były to na pewno lata 1910-1918. W tych latach w parafii Tuchowicz zmarło kilkaset osób i z pewnością nie wszystkie te osoby zmieściłyby się w tej kwaterze. Na pewno część pochówków miała miejsce w innych częściach cmentarza ( grób Bartłomieja Wiąckiewicza zm. w 1917 roku znajduje się po lewej stronie kaplicy), może w miejscach pochówku innych członków rodziny i nie pozostał po nich nawet ślad.
Prawdopodobnie część pomników postawiono jakiś czas po śmierci osób tam pochowanych, ponieważ analiza dostępnych w AP dokumentach wykazuje nieścisłości w informacjach zawartych na nagrobkach z tymi zapisanymi w księgach.
Tu
Spoczywa
Adam Kuryła
zm. w 36 r ż d 6 M 1916r
Prosi o Zdrowaś Marja
Z wykazu zmarłych w parafii Tuchowicz wynika, iż Adam Kuryła zmarł 6 maja, ale 1917 roku w wieku 46 lat.
***
ŚP
Wojciech Kania
żył lat 70 (?)
zm. 4 lutego 191 (?) roku
Prosi o westchnienie do Boga
Z dokumentów wynika, że Wojciech Kania zmarł 6 a nie 4 lutego 1917 roku, w wieku 73 a nie 70 lat.
***
ŚP
Tadeusz Dubicki
urodz 1916
zmarł 1917
Według dokumentów nazwisko zmarłego brzmiało Dubieszko. Z czego może wynikać rozbieżność nazwiska ?
Tadeusz nie urodził się w parafii Tuchowicz, jego rodzice byli murarzami, a więc mogli przebywać w Tuchowiczu tylko przejściowo. Zgon zgłaszali obcy ludzie – stelmach Franciszek Wardak i sługa kościelny – Jan Kucharski – mogli oni przeinaczyć nazwisko, a rodzice stawiając później pomnik synowi wpisali prawdziwe nazwisko…
***
ŚP
Franciszek Grabowski
(?) 70 zd 24 p 1917 r
Prosi o Zdrowaś Marja
Nagrobek Franciszka Grabowskiego znajduje się przed sektorem dotychczas zarośniętym chaszczami. Stał się on częścią rodzinnego grobowca, w którym pochowani są też Józefa i Bronisław Grabowscy
***
Odczytanie napisu na tym nagrobku wymagało sporo wysiłku i detektywistycznych umiejętności. Mimo, że sama porobiłam kilka zdjęć, nie udało się rozszyfrować nazwisk osób. Kilkanaście zdjęć pod różnym kątem otrzymałam od Macieja Cybulskiego ( Dziękuję 🙂 ) i konfrontując z listą zmarłych w parafii udało się ustalić kto jest tu pochowany.
Tu spoczywają zwłoki
Pawła i Józefy Zientarów
Paweł żył lat 80 zm. d 19 czerwca 1916
Józefa żyła lat ? zm. d 3 września 1916
Proszą o westchnienie do Boga.
***
Następny nagrobek zachował się jedynie częściowo i znowu, bez zajrzenia w spis zmarłych nie udałoby się ustalić pochowanej tu osoby.
(…)
Bogusz
żył lat 17
zm dn 4 (?) maja 1911
Prosi o Zdrowaś Marya
Zmarłym, którego imię nie zachowało się na pomniku jest 17-to letni Wiktor Bogusz – syn Franciszka i Maryanny z Wołoszków z Szyszek.
***
Grób Wojciecha Czerniawskiego, który pozwala poszerzyć przypuszczalne lata pochówku w tej kwaterze do 1910 roku
SP
Wojciech Czerniaski
zmar D 7 S r 1910
żył l 70
Za pomoc w przygotowaniu wpisu dziękuję Maciejowi Cybulskiemu 🙂
Dodaj komentarz