Strona poświęcona Ziemi Łukowskiej

Samotny krzyż nad Krzną

P1360261

Nad Krzną, przy ulicy Nadrzecznej w Łukowie znajduje się stary samotny krzyż – kuty z granitową podmurówką. Upamiętnia miejsce śmierci 23-letniego Stanisława Czubaszka 19 sierpnia 1907 roku. Prawdopodobnie była to śmierć tragiczna.
Wyjaśnienie tajemnicy śmierci młodzieńca znalazłam w jednej z bibliotek cyfrowych po kilku latach.

Od samego początku można było założyć, że Czubaszek nie zmarł śmiercią naturalną. Wskazywało na to miejsce postawienia krzyża w znacznym oddaleniu od domostw i w pobliżu Krzny. Można było przypuszczać, że mężczyzna utopił się w rozlewisku rzeki albo został on zamordowany .

 

Akt zgonu spisany w języku rosyjskim milczał na temat okoliczności śmierci młodego łukowianina.

www.szukajwarchiwach.pl

www.szukajwarchiwach.pl

W komentarzach pod artykułem pojawiły się przypuszczenia, że być może chodzi tu o działacza PPS Stanisława Czubaszka  – ten jednak został stracony na warszawskiej Cytadeli w 1908 roku.

Przeglądając zasoby bibliotek cyfrowych w Kronice Ruchu Rewolucyjnego z 1937 roku trafiłam na krótki wpis dotyczący śmierci we wsi Poważe Stanisława Czuwaszka

One Response to Samotny krzyż nad Krzną

  • Witam! Trafiłam na informacje na temat Stanisława Czubaszka w ksiażce Zenona Wolskiego pt. „Łuków i Ziemia Łukowska”. Z ksiażki wynika, że był działaczem PPS i brał udział w akcjach na sklepy monopolowe. Cyt.: „1907. Łukowski oddział bojowy PPS wykonał na terenie powiatu łukowskiego szereg akcji zbrojnych na monopole i kasy dla zdobycia pieniędzy na rozbudowę organizacji, zakup broni, na akcję agitacyjną, pomoc więźniom politycznym oraz na walkę o trzeźwość w społeczeństwie, bedącą wyrazem protestu moralnego przeciwko carskiej polityce celowego rozpijania społeczeństwa.” W sumie od marca do sierpnia wykonano 9 akcji zbrojnych na sklepy monopolowe w Serokomli, Okrzei, Wojcieszkowie, Staninie , Trzebieszowie, Lendzie Wielkim. Dalej autor podaje, że 9 czerwca1908 r. Warszawski Okregowy Sąd Wojenny w sprawie o napad na monopol i gminę w Trzebieszowie skazał Stanislawa Czubaszka i Stanisława Brylewskiego na wyrok śmierci. Pośmiertnie Czubaszek otrzymał trzeci wyrok śmierci, a Brylewski drugi. Natomiast 10 czerwca 1908 r. sąd rozpatrywał sprawę napadu na monopol w Nurzynie. Oskarżonymi byli Stanisław Czubaszek, Andrzej Czerwiński, Ferdynand Tyszkiewicz, Jan Łuczak i Śnieżka. Wszyscy zostali skazani na śmierć, Czubaszek juz po raz czwarty. Miejsce, gdzie stoi ten krzyż, to pewnie miejsce, gdzie wykonano wyrok.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.