Strona poświęcona Ziemi Łukowskiej

Samotny krzyż nad Krzną

P1360261

Nad Krzną, przy ulicy Nadrzecznej w Łukowie znajduje się stary samotny krzyż – kuty z granitową podmurówką. Upamiętnia miejsce śmierci 23-letniego Stanisława Czubaszka 19 sierpnia 1907 roku. Prawdopodobnie była to śmierć tragiczna. Nie udało mi się dotrzeć do szczegółowych informacji na ten temat. Być może został on zamordowany lub utopił się w rzece, na co może wskazywać miejsce postawienia krzyża.

Akt zgonu spisany w języku rosyjskim też milczy na temat okoliczności śmierci młodego łukowianina.

www.szukajwarchiwach.pl

www.szukajwarchiwach.pl

Jeśli masz jakieś informacje o okolicznościach śmierci Stanisława Czubaszka i ufundowania krzyża nad Krzną proszę o kontakt.

 

One Response to Samotny krzyż nad Krzną

  • Witam! Trafiłam na informacje na temat Stanisława Czubaszka w ksiażce Zenona Wolskiego pt. „Łuków i Ziemia Łukowska”. Z ksiażki wynika, że był działaczem PPS i brał udział w akcjach na sklepy monopolowe. Cyt.: „1907. Łukowski oddział bojowy PPS wykonał na terenie powiatu łukowskiego szereg akcji zbrojnych na monopole i kasy dla zdobycia pieniędzy na rozbudowę organizacji, zakup broni, na akcję agitacyjną, pomoc więźniom politycznym oraz na walkę o trzeźwość w społeczeństwie, bedącą wyrazem protestu moralnego przeciwko carskiej polityce celowego rozpijania społeczeństwa.” W sumie od marca do sierpnia wykonano 9 akcji zbrojnych na sklepy monopolowe w Serokomli, Okrzei, Wojcieszkowie, Staninie , Trzebieszowie, Lendzie Wielkim. Dalej autor podaje, że 9 czerwca1908 r. Warszawski Okregowy Sąd Wojenny w sprawie o napad na monopol i gminę w Trzebieszowie skazał Stanislawa Czubaszka i Stanisława Brylewskiego na wyrok śmierci. Pośmiertnie Czubaszek otrzymał trzeci wyrok śmierci, a Brylewski drugi. Natomiast 10 czerwca 1908 r. sąd rozpatrywał sprawę napadu na monopol w Nurzynie. Oskarżonymi byli Stanisław Czubaszek, Andrzej Czerwiński, Ferdynand Tyszkiewicz, Jan Łuczak i Śnieżka. Wszyscy zostali skazani na śmierć, Czubaszek juz po raz czwarty. Miejsce, gdzie stoi ten krzyż, to pewnie miejsce, gdzie wykonano wyrok.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.