Zapomniani powstańcy – Andrzej Mućka

14 listopada 1841 w Kopinie urodził się Andrzej Mućka – syn wyrobnika Macieja Mućki i jego żony Elżbiety z Walów. Maciej Mućka, wdowiec, w chwili wstępowania w związek małżeński miał już 55 lat. Jego żona była o 31 lat młodsza.
Maciej zmarł w 1853 roku, osieracając żonę i kilkoro dzieci, w tym 12-letniego Andrzeja, który z pewnością już od najmłodszych lat, zarabiał na życie służąc u gospodarzy. W 1862, jako parobek w Ogniwie, wstąpił w związek małżeński z Agatą Folusz.

 

Później, prawdopodobnie wiosną 1863, Andrzej  przystąpił do powstania styczniowego w partii Adama Zielińskiego – dowódcy oddziału m.in. pod Wielgoborzem, Dachnowem, Kardawem, Otwockiem, Więzowną, Radzyminem, Miłosną, Osiekiem, Garwolinem, Mysłowem, Białką, Lublinem, Rozniszewem, Brzozą, Żyrzynem, Radomiem, Siedlcami, Piasecznem, Kockiem, Nowomińskiem, Włodawą, Kuflewem. Andrzej Mućka, po powrocie do Ogniwa został pastuchem – nie nadawał się do cięższej pracy.
W 1922 roku, wraz z Franciszkiem Goławskim i Franciszkiem Gajowym stawił się u wójta gminy Stanin, w celu poświadczenia swojego udziału w powstaniu.

Protokół
Dnia 21 marca 1922 roku do mnie wójta gminy Stanin Powiatu Łukowskiego złosili się:
1. Andrzej Mućka urodzony 1841 stały mieszkaniec gminy Stanin obecnie zamieszkały we wsi Ryżki
2. Franciszek Goławski urodz. 1845 mieszkaniec wsi Ogniwo gminy Stanin
3. Franciszek Gajowy urodzony 1848 roku mieszk. wsi Stanin gminy Stanin

Franciszek Goławski staruszek znany ze swej uczciwości i prawego charakteru zeznał że Andrzej Mućka wyżej wspomniany uczestniczył w powstaniu i będąc rannym wrócił do domu.

Andrzej Mućka zeznał, że wstąpił do partji powstańczej pozostającej pod dowództwem komandora Zielińskiego wiosną i pozostawał w niej przez lat dwa. Brał udział w bitwach na terenie powiatu Łukowskiego i pod Białą. Został ranny w bitwie pod Mysłowem – od lancy kozackiej i  wyleczony we dworze wrócił do domu do Ogniwa.

Franciszek Goławski znający osobiście Andrzeja Mućkę zeznał, że dobrze pamięta powstanie. Szczegółowo opowiadało rozbiciu partji Jankowskiego i z której to partji powiózł jednego rannego powstańca do Łukowa. Andrzeja Mućkę spotkał w partji w Mysłowie. Wie, że był ranny i wrócił gdzie mieszkał przez rok z górą – pasąc bydło, ciężej robić nie mógł.

Franciszek Gajowy zna Andrzeja Mućkę. Jako chłopiec 14-to letni słyszał, że Andrzej Mućka został w bitwach powstania ranny.

Niniejszy protokół po przeczytaniu został przezemnie i świadków podpisany.

 

Z zasobów Archiwum Państwowego w Siedlcach

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.