Karol Czaykowski – inżynier z Zastawia

Karol Paweł Czaykowski urodził się 25 stycznia 1847 roku w Zastawiu. Był najstarszym synem Teofila Czaykowskiego i Emilii z Rozwadowskich.
Czaykowscy objęli dobra Zastawie w wieloletnią dzierżawę, od ówczesnych właścicieli – Wincentego i Rozalii z Witkowskich Glinkiewiczów, w 1845 roku. Po kilku latach odkupili dzierżawiony majątek. Czasowo zamieszkiwali w Zastawiu, a czasowo w Paskudach. 

                                                                    Akt chrztu Karola Pawła Czaykowskiego
Karol ukończył gimnazjum w  Siedlcach.
W 1864 roku wstąpił do Szkoły Głównej, którą ukończył cztery lata później na wydziale nauk matematyczno fizycznych.
Następnie kształcił się w Szkole Specyalnej Inżynieryi Cywilnej przy Uniwersytecie w Gandawie w Belgii.  Uzyskał tam stopień inżyniera cywilnego. Od Akademii Paryskiej otrzymał godność oficera.
Z dyplomem inżyniera dróg i mostów, od 1872 roku pracował jako dyrektor przy budowie kolei terespolskiej. Następnie budował linię Łuków-Lublin.
W 1892 roku został dyrektorem Towarzystwa akcyjnego Fabryki Machin i Odlewów K. Rudzki i S-ka, gdzie pracował do 1904 roku. W tym samym roku otrzymał kierownictwo „Koła przemysłowców” działającego przy Muzeum Przemysłu.
Dwa lata później objął stanowisko kierownicze w zakładach górniczych w Starachowickich. W 1910 roku na stałe zamieszkał w Warszawie i od tego czasu angażował się w przedsięwzięcia natury społecznej i przemysłowej.  Jak podawała prasa „Budowa kolei podjazdowych, hal targowych i wiele innych prac jemu w znacznej mierze swoje urzeczywistnienie zawdzięczają”
Był członkiem miejscowych inspekcji do spraw fabrycznych i górniczych oraz członkiem głównej inspekcji fabrycznej przy ministerium handlu i przemysłu.
Posiadał majątek w Piotrkowskiem.

Jak pisały po jego śmierci gazety: ” (…) oddawał poważne usługi sprawom krajowym. Posiadając głęboką wiedzę zawodową obok gorącego poczucia obywatelskiego, zjednał sobie powszechny szacunek i wielką powagę w polskich kołach przemysłowo – technicznych”

 

Karol Czaykowski

 

Udzielał się także w działalności charytatywnej – był prezesem działu gospodarczego warszawskiego Towarzystwa dobroczynności. Był jednym z założycieli Towarzystwa „Kółko Warszawskie udzielania pomocy dla rozwoju fizycznego dzieci”.
Od 1911 roku był członkiem rady nowopowstałego Towarzystwa wzajemnego kredytu przedsiębiorców budowlanych guberni warszawskiej.
W 1914 roku był jednym z założycieli Towarzystwa dla handlu towarami włóknistemi „Bławat”
Karol Czaykowski zmarł w listopadzie 1914 roku, a za jego duszę, jeszcze wiele lat po jego śmierci odprawiano nabożeństwa.

Informacja o mszy w 10 rocznicę śmierci Karola Czaykowskiego
Informacja o mszy w rocznicę śmierci Karola Czaykowskiego
Informacja o nabożeństwie za dusze Karola Czaykowskiego, jego żony Marceli z Bogusławskich i ich córki Maniuchny
Informacja o mszy za dusze Karola i Marceli Czaykowskich

Na cmentarzu w Tuchowiczu znajduje się grób Teofila Czajkowskiego, ojca Karola. Nagrobek został odrestaurowany w 2020 roku

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.