Rody ziemi łukowskiej – Cieciszowscy

200px-Herb_Pierzchala

HERB KOLUMNA
W polu srebrnym wieża szachowa czarna. W klejnocie takaż wieża szachowa. Odmiana młodsza: W polu czerwonym wieża szachowa srebrna. W klejnocie takaż wieża szachowa. Później, prawdopodobnie skutkiem niedbałości wydawców herbarzy, w klejnocie zaczęto przedstawiać pięć piór strusich. Znane są również odmiany przedstawiające zamiast wieży szachowej – kolumnę srebrną z koroną (znane pod nazwą Kolumna)

CIECISZEWSCY VEL CIECISZOWSCY

Dawna mazowiecka rodzina wzięła swoje nazwisko od Cieciszewa w ziemi czerskiej. Jej właściwym herbem był Roch, jednak zmieniono go na Kolumnę.
Z tego rodu pochodziło kilku kasztelanów, między innymi Antoni – kasztelan połaniecki (zm 1792), który odziedziczył po Parysach i Leśniowolskich część ich fortuny, w tym między innymi dobra w ziemi łukowskiej – Okrzeję z Wolą Okrzejską, Burzec, Jagodne, Kłoczew, Radoryż, Dwurzec.

Adam właściciel Okrzei, poseł na sejm w 1826 roku. Żonaty z Felicją Rostworowską miał syna Adama, córki Aleksandrę, żonę Aleksego Dmochowskiego, Stefanię – żonę Józefa Sienkiewicza – matkę Henryka Sienkiewicza, Antoninę – Kanoniczkę w Warszawie i Konstancję – zakonnicę.

Posiadłości Cieciszewskich
Posiadłości Cieciszewskich

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.