Tajemnice cmentarzy – Tuchowicz – cz I

W XIX wieku rozpoczęto pochówki na cmentarzu położonym przy polnej drodze na Próchnicę.
Patrząc na mapę satelitarną widać, że ogrodzony cmentarz
(I) ma kształt zbliżony do kwadratu i przylega do niego kwadrat zarośli i pola o podobnym obszarze. (II)
Główna część cmentarza podzielona jest dwiema alejkami na cztery, mniej więcej równe sektory.

tuchowiczmapa2

Z trzech stron prowadzą do nich bramy. Tympanon najbardziej reprezentacyjnej z nich, od strony drogi, (1) zdobi rzeźba anioła z piórem ocierającego twarz. Tympanon drugiej bramy (2), od strony pól zdobi rzeźba Jezusa Zmartwychwstałego.

4

Od głównej bramy ciągnie się aleja przy której są pochowani m.in partyzanci polegli w Łukowie podczas II wojny światowej

 

 

Mniej więcej w połowie długości alei prowadzącej od bramy głównej przecina ją dróżka prowadząca do dwóch bocznych wejść. (2) (3)
Można ją uznać za najbardziej reprezentacyjną – to przy niej (kolor zielony na mapce) są pochowani dawni właściciele ziemscy okolicznych majątków – Hemplowie, Buchowieccy, Targońscy, Dmochowscy… Miejsce wiecznego spoczynku znaleźli tu też członkowie rodzin miejscowych przemysłowców, uczestników wojen i inne znamienite osobistości

Przy głównej alei miejsce pochówku znaleźli m.in:

RODZINA HEMPEL


RODZINA DMOCHOWSKICH

RODZINY CZERSKICH I NOWACKICH

RODZINA RAMLAU i RZECZYCKICH

INNE OSOBY POCHOWANE WZDŁUŻ ALEI GŁÓWNEJ

6

Przy główej alei stoi drewniana kaplica cmentarna kryta blaszanym dachem.(6) Nie jest znany rok jej powstania. W jej krypcie znajdują się trzy skromne, drewniane trumny, które kryją w sobie prawdopodobnie ciała miejscowych proboszczów (nie jest to jednak pewne).

Także w okolicy kaplicy pochowani są członkowie znamienitych rodzin ziemiańskich oraz księża. Tu znajduje się jeden z najstarszych zachowanych grobów z 1857 roku.

7, 12

Groby Buchowickich, Ponikwickich i Tukałło

8, 10

W najbliższej okolicy kaplicy znajdują się też groby
Tadzia i Zofii Horodyńskich (8)– syna i żony Witolda Horodyńskiego właściciela majątku Niedźwiadka. Zofia i Witold Horodyńscy byli rodzicami wybitnego kardiochiruga polskiego Witolda Horodyńskiego.

Znajduje się tu też grób zmarłej w 1919 roku Katarzyny Bujalskiej, (10) której grób zdobi jej fotografia zatopiona w porcelanie.

9

Grób ks. Jerzego Miazio, po prawej stronie od wejścia do kaplicy

P1080343

11

Po lewej stronie od wejścia znajduje się grób Antoniego i Anastazji Hemplów (bliźniąt)

13

Za grobem Hemplów znajduje się sektor gdzie pochowani są członkowie rodziny Przegalińskich (w tym miejscowy proboszcz), ksiądz Kryński, felczer, oraz kilka innych zasłużonych osób

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.